Magia i Miecz (podstawka)

Historia, historia…

“Talisman: Magia i Miecz” to kultowa już gra planszowa, która zawładnęła sercami setek, jesli nie milionów graczy na całym świecie. Swoją premierę miała na początku lat 80-tych, a wypuściła ją na rynek firma Games Workshop. Do Polski trafiła ona oczywiście później, bo w latach 90-tych ubiegłego stulecia. Przez prawie 40 lat istnienia gra doczekała się klilku odsłoń, odświeżających szatę graficzną i wprowadzających nowe rozwiązania. Na rynku polskim mamy obecnie dostępne wydanie 4,5. Za dystrybucję tego tytułu na naszym podwórku odowiedzialne jest wydawnictwo Galakta. Co ważne, podstawowa wersja gry jest w pełni spolszczona.

O co chodzi w Talismanie?

Talisman: Magia i Miecz to gra przygodowa. Celem graczy jest przemierzanie świata i zdobycie Korony Władzy. Każdy uczestnik zabawy będzie miał okazję poprowadzić jednego z wielu bohaterów, tutaj nazywanych Poszukiwaczami. W szranki stanie m. in. wyniosły elf, gburowaty krasnolud, szlachetny rycerz, sprytny złodziej czy skrytobócjca, czający się w cieniu. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Gracze poruszają się po pięknie wykonanej planszy, podzielonej na trzy krainy: zewnętrzną, środkową i wewnętrzną, na której znajdują się oprócz sielankowych łąk i pól, np. cmentarz, zamek czy pieczara wilkołaka. Warto w tym miejscu dodać, że w obecnej edycji do gry dołączone są bardzo szczegółowe figurki Poszukiwaczy, które wiernie odzwierciedlają bohaterów, przedstawionych na kartach, dołączonych do gry.

Talisman jest grą bardzo losową, gdyż jest ona oparta o rzuty kością (jedną lub kilkoma). Jest to plusem, gdyż szansa, na schematyczne rogrywanie partii za partią raczej nie wchodzi w grę. Z drugiej jednak strony utrudnia to znacznie przyjęcie jakiejś początkowej strategii działania. Gracz zmuszony jest do reagowania na bieżąco na to, co dzieje się na planszy. Początkowo uczestnicy wyścigu po Koronę Władzy nie są typami niezwyciężonych herosów i pokonać ich może byle wilk czający się w kniei. Z czasem jednak, wraz ze zdobywaniem doświadczenia gracze odczują przypływ mocy i siły.

Jak długo trwa rozgrywka? Dla kogo jest ta gra?

Na pierwsze pytanie odpowiedzieć można tylko podając widełki czasowe, gdyż przy tak losowej grze trzymanie się prostych schematów jest niemożliwe. Jedna partia może trwać zarówno 1,5, jak i 5 godzin, a związane jest to z losowością wydarzeń na planszy i posunięciami graczy.

Gra dedykowana jest, według opisu producenta, dla użytkowników mających minimum 13 lat. Jest chyba jednak inne, ważniejsze kryterium: koniecznie trzeba lubić świat fantasy, gdyż w tej grze smoki latają nisko, a ogniste kule potrafią spopielić niejednego nieroztropnego poszukiwacza.

Tabela plik wektorowy utworzone przez freepik - pl.freepik.com